Blank Menu

Sticker Price VS Actual Cost

If you take the leap to feed your furry friend a high quality pet food, we’re sure the thought has crossed your mind,
“…My pet eats better than I do!”

Well, we understand your concerns so we made the following infographic to show you that even if you eat only from the fast food dollar menu per serving your dog still comes in second on the food chain. Check it out!

Sticker Price VS Actual Cost

How do our prices compare to other stores? Hero’s Pets strives to keep our prices affordable and competitive. We do not mark up our products higher than any other average Joe Schmoe store, even though we provide much more interactive, educational and detailed customer service wherever possible.

Examples of pet food prices – Sticker prices are not a fair way to compare products for a few reasons. 1) The mass weight of a cup is different in each package. Feeding recommendations are based on 8oz volume cups but the mass matters more when determining how long a package of pet food is going to last you, and therefore how much it costs you. 2) The number of calories per cup is different in each product. Every available product will require a different quantity to be fed to your pet, affecting how long a product will last and therefore how much it will cost you 3) Feeding guidelines are not standardized. Companies can choose how much to recommend that you feed your pet based solely on how fast they want you to use their product, not based on your pets’ actual needs. Companies recommend that you overfeed your pet which obviously increase your feeding expenses.

Based on Hero’s Pets feeding calculations (see “How much to feed your pet”) here are some example comparison of costs based on an active, medium aged, fixed, 30lb dog:

Dry Kibble – in this case we’re going to use Open Farm Turkey/Chicken 24lb which is $75.99. This product is 4.1oz per 8oz cup and 436kcals/cup. Therefore, there are 94 cups in a package and you’d feed 1.3 cups a day of food which means one bag would last you 72+ days and cost you $31.66/month

Dehydrated Raw – In this case we’re going to use Big Dog Natural Chicken 10lb which is $66.99. This product is 4oz per 8oz cup and 450 fermented kcals/cup. Therefore, there are 40 cups in a package and you’d feed 1 cup a day of food which means one box would last you 40 days and cost you $50.24/month

Raw Frozen – In this case we’re going to use Answers Pork 30lb which is $184.50. This product is 8oz per 8oz cup (due to the high moisture content) and 580 fermented kcals/cup. Therefore, there are 60 cups in a package and you’d feed ¾ of a cup of food which means one box would last you 80 days and cost you $69.20/month

Canned – In this case we’re going to use Weruva Hot Dayam 14.1oz cans which are $4.29 each. This product is 430kcals per 14.1oz can. Therefore, you’d feed 1.4 cans per day which would cost you $180.18/month. Canned food is always going to cost the most, even if it’s far less expensive than a product like Weruva. You’re paying for water, for metal, and for shipping on water and metal. Canned foods are also specifically excluded from certain regulations that require the use of non-toxic products as primary ingredients… to find quality canned products they must, sadly, be pricey. This is one reason we recommend dehydrated, air dried, freeze dried or raw instead of canned foods… it saves you money while providing increased nutrition for your pet.

0

Your Cart